Transgentaro
Translimaj gentoj

Esperanto

беларуская мова

čeština

Deutsch

English

español

français

italiano

polski

português

slovenčina

українська мова

 

Foraj kuzoj el Grandpolio
Dalecy kuzyni z Wielkopolski

Esperanto

беларуская мова

čeština

Deutsch

English

español

français

italiano

polski

português

slovenčina

українська мова


 

Ostrzeszów

       Ostrzeszów, niem. Schildberg in Posen, miasto powiatowe w Wielkim Księstwie Poznańskim, odl. 17 km na północ od Kępna, 5 mil od Kalisza a 142 km od Poznania, nad strugą Leśną czyli Strzygową, przy drodze żelaznej poznańsko-kluczborskiej i traktach wiodących z Sycowa do Grabowa, z Ostrowa i Miksztatu do Kępna. Leży w

śród wyżyny lesistej, na wznies. 246,52 m npm; ma dwa kościoły, katolicki i protestancki, klasztor pobernardyński, synagogę, basztę zamkową, 240 domów i 2979 mieszkańców. W mieście znajdują się: bank ludowy, powiatowa kasa oszczędności. kasa komory celnej, sąd okręgowy. st. kolei żelaznej, stacja tel., urząd pocztowy trzeciorzędny, urząd komisarza obwodowego, lekarz i apteka. Siedziba władz powiatowych jest w Kępnie, sądu ziemiańskiego w Ostrowie.
    Pieczęć pierwotna miasta Ostrzeszowa wyobrażała w czerwonym polu popiersie orła białego z koroną królewską, między trzema złotymi gwiazdami, z których dwie w górnych rogach tarczy, a trzecia u spodu; między tą gwiazdą a popiersiem orła leży hak, rodzaj osęka; za tarczą wije się wstęga, której kończyny noszą datę 1642 r. Późniejsza pieczęć przedstawia mur z wieżą. a obok niego orła białego z koroną królewską, Synagoga używała aż do roku 1834 pieczęci z napisem polskim: Pieczęć Kahału Ostrzeszowskiego.
     Dworzec kolei żelaznej stoi o 1 km na wschód od miasta. Klasztor służy za szkołę; w kościele protestanckim odbywają się nabożeństwa w języku polskim.

c.d.n.

(ze Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VII, Warszawa 1886)


wielojęzyczne strony oferujące użytkownikom internetu przystępne nformacje o esperancie oraz bezpłatne kursy tego języka.
https://lernu.net/pl
http://kurso.com.br/index.php?pl
Esperanto to żywy język doskonale nadający się do międzynarodowej komunikacji z dalekimi kuzynami