Transgentaro
Translimaj gentoj

Esperanto

беларуская мова

čeština

Deutsch

English

español

français

italiano

polski

português

slovenčina

українська мова

 

Foraj kuzoj el Grandpolio

Esperanto

беларуская мова

čeština

Deutsch

English

español

français

italiano

polski

português

slovenčina

українська мова


 

   Grabów nad Prosną

       Grabów, miasto, pow. Ostrzeszowski, nad Prosną i granicy Królestwa Polskiego, w dolinie urodzajniej, z bujnymi łąkami, o 17 km od miasta powiatowego; w r. 1875 miało 1687 mieszkańców; w r. 1871: 1650 mieszkańców, 185 ewangelików 1304 katolików. 161 żydów. Mieszkańcy trudnią się rolnictwem, hodowlą bydła i przemytnictwem, pomimo czujnej straży granicznej. Siedziba komisarza obwodowego. Komora pruska. Sąd okręgowy w Ostrzeszowie (Schildberg). Kościół parafialny katolicki należy do dekanatu ostrzeszowskiego; protestancki do diecezji ostrzeszowskiej; synagoga. Szkoła elementarna kilkuklasowa; 460 analfabetów. Lekarz praktyczny, apteka. Urząd pocztowy trzeciej klasy. Poczta osobowa do Ostrzeszowa. W r. 1811 miało 178 domów, 1441 mieszkańców. w r. 1837 1387 mieszkańców. W pobliżu było w pierwszej połowie wieku bieżącego kilka hut żelaznych; należało do hr. Anastazego Raczyńskiego, później przeszło w ręce niemieckie.
    Grabów był w dawnych wiekach położony w ziemi wieluńskiej, w województwie sieradzkim, miał starostę niegrodowego. Prócz fary, która dawniej należała do diecezji wrocławskiej, a teraz gnieźnieńskiej, jest jeszcze kościół i gmach poklasztorny franciszkański; klasztor obecnie używany głównie dla potrzeb szkolnych; poprzednio znajdował się w nim skład soli.
   Grabów był niegdyś własnością starożytnej rodziny Zarembów. W roku 1264 Beniamin Zaremba, hrabia na Grabowie, był wojewodą poznańskim, podług Niesieckiego; r. 1300 Jan Zaremba, dziedzic na Grabowie. kasztelanem kaliskim. Władysław Jagiełło nadał dopiero r. 1416 w Wiślicy wsi Grabów prawa miejskie magdeburskie, na prośby Marcina z Kalinowy Zaremby, kasztelana sieradzkiego, ówczesnego dziedzica. Zygmunt I r. 1531 i Jan Kazimierz r. 1649 potwierdzili ten przywilej. O staroście grabowskim Janie Zarembie metryka koronna pierwszy raz wspomina r. 1460. Odtąd starostwo grabowskie pozostało przy Zarembach aż do XVII wieku. Dopiero Jan Kazimierz oddał r. 1649 starostwo grabowskie i kopalnię żelazną Janowi Kazimierzowi Krasińskiemu, wojewodzie płockiemu, który ustąpił praw swych Urbańskim. Za Augusta II przeszło starostwo do Przebendowskich, Pokrzywnickich; za Stanislawa Augusta do książąt Radziwiłłów, a po okupacji pruskiej do hrabiego Raczyńskiego.
    Pod miastem wznosi się kopiec, gdzie według lustracji starostwa z r. 1628, wznosił się zamek w kwadrat budowany nad samą Prosną; do zamku wiódł most z poręczami i brama dwoista; ku kościołowi farnemu drugi prowadził most. Za Jana Kazimierza Szwedzi zupełnie zamek zburzyli, tak, że prawie śladu nie masz. Podzamcze, czyli rezydencja starosty, było z drzewa kostkowego budowane. Klasztor franciszkański był erekcyi Władysława IV z r. 1635.

(ze Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom II, Warszawa 1881)


wielojęzyczne strony oferujące użytkownikom internetu przystępne nformacje o esperancie oraz bezpłatne kursy tego języka.
https://lernu.net/pl
http://kurso.com.br/index.php?pl
Esperanto to żywy język doskonale nadający się do międzynarodowej komunikacji z dalekimi kuzynami